تبلیغات
داستانهای واقعی از "راز" - گام های رهایی از افکار منفی

داستانهای واقعی از "راز"

داستانهای واقعی از "راز"

داستانهای واقعی از "راز"

آخرین تگها
Last tagss
موضوعات
Category
منو سایت
Block
نویسندگان
Authors
درباره ما
About Us
آمار سایت
Statistics
آرشیو
Archive
دوستان
Friends
کد های اختصاصی
Custom Codes
منو سایت
Block
تبلیغات متنی
Ads
آخرین ارسال ها
نظر
گام های رهایی از افکار منفی

http://s3.img7.ir/2Kpq0.jpg
ـ گام اول : جام جم چیست؟

راه‌های رهایی از if condition در این بخش به روشن ساختن مفهوم جام جم می‌پردازیم که عامل تمایز انسان از سایر موجودات است.جام جم مجموعه انرژی‌های درونی انسان است. در واقع در این بخش گفتگوی ما پیرامون این محور است که تمام قدرتهابرای خوشبختی و سعادت درون انسان است و تعریف و فرمول مشخصی برای آن وجود ندارد. با این دیدگاه انسان یک موجود «عامل» است که می‌تواند خود را از همه اگرهای موجود رها کند. در راه شناخت این انرژی‌های درونی موانعی وجود دارد که در عرفان آن‌ها را تحت عنوان کلی «تعلقات» بررسی می‌کنیم. بنابراین در جلسات بعد به جستجوی تعلقات و راه‌های رهایی از آن می‌پردازیم.
ـ تمرین (۱)

ساعتی را با خود خلوت کنید و هر تفاوتی را که در خود با سایر موجودات می‌یابید فهرست کنید.
● از خود بپرسید چرا نام من انسان شده است؟     
چه توانایی‌هایی دارم و آیا تا به حال از تمام آن‌ها در هر لحظه أی که خواسته‌ام استفاده کرده‌ام یا نه؟
ببینید می‌توانید دلیل عدم استفاده از این توانایی‌ها را بیابید.
ـ تمرین (۲)

در یک جمله برای خود بنویسید که چه وقت در زندگی احساس خوشحالی و خوشبختی می‌کنید.
● گام دوم: رهایی از تعلق دوبینی (interpretation)

یکی از مهم‌ترین تعلقات که موجب می‌شود نتوانیم از انرژی‌های درونی خود درست استفاده کنیم تعلق دوبینی است.ما عادت کرده‌ایم از هر رفتار و سخن اطرافیان خود تعبیری داشته باشیم. بنابراین همواره همه پدیده‌ها را به صورت دو پدیده می‌بینیم یکی خود واقعیت و دیگری تعبیر و تفسیری که ما از واقعیت داریم. اگر بتوانیم در بحران‌های مختلف واقعیت را از تعبیر و interpretation تفکیک کنیم به مرور با تمرین خواهیم توانست تعبیرها را به کناری نهیم و برای واقعیت‌های موجود راه حل پیدا کنیم به همین دلیل یکی از بهترین راه حل‌ها در کدورت‌های بین افراد صراحت است.
 
ـ تمرین (۱)

ناراحتی‌های خود را در چند روز گذشته مرور کنید آیا می‌توانید واقعیت و تعبیر را از هم جدا کنید؟ فکر می‌کنید چند درصد از ناراحتی‌های ما ناشی از تعبیر است و چند درصد به واقعیت باز می‌گردد. با کنار گذاشتن تعبیرها آیا می‌توانید برای واقعیت‌ها راه حل مناسب بیابید؟ راه حل‌ها را روی کاغذ بنویسید.
ـ تمرین (۲)

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که تعبیر شما از موضوعی ناراحتتان کرده و بعد گذشت زمان مشخص کرده که تعبیر شما اشتباه بوده و شما بی دلیل ناراحت شده‌اید؟ این موارد را بنویسید و در کلاس راجع به آن گفتگو کنید.
● گام سوم :رهایی از تعلق مقایسه

مقایسه برای فرد مقابل شما پیامی منفی به همراه دارد. خواه نزدیک‌ترین فرد به شما مثلاً همسرتان باشد یا فردی دورتر مثلاً همسایه.هنگامی که کسی را با دیگری مقایسه می‌کنید فرد مقابل به سرعت واکنش دفاعی نشان می‌دهد و این واکنش دفاعی از آنجا که شتابزده است بر وخامت بحران می‌افزاید.علاوه بر این گاهی مقایسه ذهنی بین خودتان و دیگری یا مقایسه فرد با الگوهای از پیش تعیین شده باعث بروز اضطراب‌های بسیاری برای خودتان می‌شود. این باور رایج که مقایسه در امور مثبت مفید است باوری ناصحیح است.چرا برای امور مثبت از روش‌های انسانی ایجاد انگیزه بهره نبریم؟ اگر با فرزند خود با زبان مقایسه سخن گوییم او نیز با همین زبان به ما پاسخ می‌گوید. در این گام همچنین به دنبال راه‌هایی هستیم که اگر توسط کسی مورد مقایسه با دیگری قرار گرفتیم بتوانیم با استفاده از انرژی‌های درونی خود از تعبیر جملات آن فرد پرهیز کنیم.
ـ تمرین (۱)

وقتی می‌خواهید با اطرافیان خود با زبان مقایسه صحبت کنید با خود بیندیشید و راه مناسب‌تری را برای بیان واقعیت بیابید. اجازه ندهید جملات شما احساس عدم کفایت در فرد مقابل پدید آورد. با خود فکر کنید که آیا گفتگو با زبان مقایسه راه را برای فرد مقابل باز نمی‌کند که او هم به مقایسه شما با دیگران بپردازد؟
ـ تمرین (۲)

مواردی را که فردی را با دیگری در گذشته مقایسه کرده‌اید مرور کنید به دقت بیندیشید آیا شما می‌توانید به تمام فاکتورهای شخصیتی آن دو فرد اشراف داشته باشید و مقایسه أی دقیق و با رعایت همه جوانب و جزئیات انجام دهید اگر به این نتیجه رسیدید که هرگز نمی‌توانید همه جزئیات وجودی یک فرد را در نظر بگیرید تصمیم بگیرید به طور جدی از مقایسه بپرهیزید.
ـ تمرین (۳)

گاهی ما افراد را با الگوهایی که از قبل در ذهن داشته‌ایم مقایسه می‌کنیم مثلاً خانمی پس از ازدواج مدام همسرش را با یک الگوی برتر که در ذهن داشته به عنوان مثال پدرش یا برادرش مقایسه می‌کند و چون همسرش را مشابه الگو نمی‌یابد احساس می‌کند در انتخابش شکست خورده است. چند درصد از بحران‌های زندگی شما به این گونه مقایسه‌ها ارتباط می‌یابد با پذیرش تفاوت‌های انسان‌ها می‌توانید از تعلق مقایسه رهایی یابید.
● گام چهارم:رهایی از تعلق افتادن در تله قضاوت دیگران

بسیاری از ما در موقعیت‌های مختلفی از زندگی‌مان با فیلم نامه أی بازی می‌کنیم که دیگران برایمان نوشته‌اند.توجه به اینکه دیگران راجع به ما چه فکر می‌کنند و آیا رفتار ما مورد تأیید آن‌هاست یا نه دغدغه بزرگی محسوب می‌شود. این دغدغه پاره أی از انرژی‌های درونی ما را به هدر می‌دهد. برای رهایی از این تعلق باید به این نکته توجه کنیم که ما نیازمند تأیید افرادی هستیم که خود آن‌ها هم به همان نسبت نیازمند تأیید ما هستند. با رهایی از این تعلق می‌توانیم حتی بسیاری از رفتارهای اجتماعی را که مخالف موازین انسانی هستند تغییر دهیم.
ـ تمرین (۱)

آیا تا به حال مواردی پیش آمده که درباره‌ی فردی قضاوت کرده‌اید و گذشت زمان نشان داده قضاوت شما اشتباه بوده است!
ـ تمرین (۲)

گاهی علیرغم قضاوت‌های دیگران کاری را انجام می‌دهیم. پس از مدتی همه قضاوتشان را در مورد ما اصلاح می‌کنند. آیا چنین مواردی را در زندگی خود تجربه کرده‌اید.
ـ تمرین (۳)

آیا تا به حال مشاهده کرده‌اید که همه‌ی افراد یک جمع قضاوت واحدی درباره‌ی موضوعی داشته باشند؟ توجه به قضاوت‌های افراد به ما کمک می‌کند تا دریابیم نمی‌توانیم همواره همه را راضی نگه داریم.
ـ تمرین (۴)

گاهی نیز شرایطی پیش می‌آید که اکثریت افراد یک جمع قضاوت واحدی درباره‌ی موضوعی ارائه می‌دهند اما پس از چندی واقعیت خود را نشان می‌دهد. واقعیتی که کاملاً متضاد با قضاوت جمع بوده است.
● گام پنجم : پیشنهاد روش عشق ورزیدن به تمام مظاهر جمال خداوند به جای استفاده از عقل جزئی

در عرفان از دو نوع عقل صحبت می‌کنیم، عقل کلی که ما را در یافتن پاسخ برای سئوالات اساسی آفرینش یاری می‌دهد همچون پاسخ به سئوال «از کجا آمده‌ام آمدنم بهر چه بود؟» چنین عقلی رشد دهنده و پویاست. اما عقل جزئی ما را به تفکر زائد وا می‌دارد.عقل جزئی عقل محاسبه گر و شعبده بازی است که با کنار هم گذاشتن جزئیات در مورد افراد به قضاوت و داوری رفتار انسان‌ها می‌پردازد. عرفا این عقل را کاهش دهنده انرژی‌های درونی می‌دانند و در مقابل آن از عشق حمایت می‌کنند که مفهوم آن مهر ورزیدن به همه موجودات اطرافمان است.
همانطور که حافظ می‌گوید :

این همه شعبده‌ها عقل که می‌کرد اینجا سامری پیش عصا و ید بیضا می‌کرد                  منم که شهره‌ی شهرم به عشق ورزیدن منم که دیده نیالوده‌ام به بد دیدن

 

با عشق ورزیدن به همه‌ی مظاهر حیات چشم‌ها از آلودگی به دیدن رهایی می‌یابد وبه قول هریس انسان به بهترین وضعیت روحی دست می‌یابد که اصطلاحاً وضعیت I am Okay You are Okay است.
ـ تمرین (۱)

بحران‌هایی که اخیراً با آن مواجه بودید مرور کنید. بررسی کنید که عقل جزئی چقدر برای شما مشکل به وجود آورده است و اگر با دیدگاه مهرورزی به بحران نگاه کنید آیا راه حل‌های بهتری نمی‌یابید؟
ـ تمرین (۲)

مهر ورزیدن به طبیعت و کودکان در نهاد ما به طور فطری قرار دارد با کمی تمرین می‌توانیم ویژگی‌های این مهرورزی را بیابیم و آن را در مورد انسان‌های اطراف خود تمرین کنیم. مثلاً اگر بچه نه ماهه أی دستش را بلند کند و به صورت ما بزند نه تنها ناراحت نمی‌شویم بلکه دست بچه را می‌بوسیم. تمرین کنیم که آیا می‌توانیم این رابطه‌ی مهرورزانه‌ی شفاف و بدون دخالت عقل جزئی را با همه انسان‌ها داشته باشیم.
ـ تمرین (۳)

یک نمونه عشق مجازی را بررسی کنید و توانایی‌هایی را که عشق مجازی در وجود عاشق پدید می‌آورد در نظر بگیرید آیا تصور نمی‌کنید عشق حقیقی چندین برابر این توانایی‌ها را در وجود ما پدید می‌آورد؟
● گام ششم :
نظریه پذیرش و تفکر گاه جبر گاه اختیار به جای انتقاد و سعی در تغییر دیگری

در روانشناسی امروز تاکید می‌شود که بهترین حالت برای فهم شرایط ناراحت کننده أی که قابل تغییر نیست پذیرش آن شرایط است.تلاش برای تغییر دادن دیگری این پیام را به همراه دارد که از نظر ما او آن چیزی نیست که ما می‌خواهیم و این پیام برای طرف مقابل همواره منفی است.با پذیرش اطرافیان خود در واقع خود را از وضعیت (اگر)رهایی بخشیده‌ام و این کار تنها از طریق تغییر دیدگاه نسبت به افراد حاصل می‌شود.تفکر جبر و اختیار در عرفان به آرامش فرد کمک بسیاری می‌کند. باور کنیم که ما موجودات آزادی آفریده شده‌ایم که قادر به انجام هر کاری هستیم.

                                                    چرخ بر هم زنم آر غیر مرادم گردد                               من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک

                                                                                                                                                                    ( حافظ )

اما سنت‌هایی در طبیعت وجود دارد که ما باید در چارچوب آن سنت‌ها زندگی کنیم.به تعبیر دیگر اگر بپذیریم که مواردی وجود دارد که در ناموس آفرینش از اختیار ما خارج است بهتر می‌توانیم از نیروی اختیار خود در سطوح دیگر بهره بریم. رضا به داده بده وز جبین گره بگشا که بر من و تو در اختیار نگشاده است حافظ به عنوان مثال ما می‌توانیم هر زمان که خواستیم کلید برق را بزنیم و لامپ را روشن کنیم اما گاهی برق از محل تولید قطع شده است و ما هر چه تلاش می‌کنیم با زدن کلید لامپ روشن نمی‌شود. در چنین مواردی اگر شرایط را نپذیریم دچار اظطراب و ناراحتی می‌شویم اما اگر واقعیت را بپذیریم با آرامش کامل به دنبال راه حل مثلاً روشن کردن شمع می‌گردیم.
ـ تمرین (۱)

در مورد ویژگی‌های خاصی در اطرافیانتان که شما را ناراحت می‌کند با خود بگویید من او را دوست دارم و همینطور که هست او را می‌پذیرم و سعی در تغییر دادن خصو صیاتش ندارم. متقابلاً من آنقدر توانایی در وجودم دارم که هر لحظه می‌توانم فرمول خوشبختی و خوشحالی خود را با استفاده از انرژی‌های درونیم بنویسم پس در هر شرایطی قادرم خوشحال باشم.
ـ تمرین (۲)

اگر باور خاصی دارید که بسیار به آن پایبند هستید مثلاً فکر می‌کنید کم حرفی نشانه ادب است دقت کنید که تا چه حد فاکتورهای خانوادگی و محیطی بر روی آن تأثیر داشته است. آیا همه انسان‌ها مثل شما می‌اندیشند؟ اگر فرد مقابل شما دارای باوری کاملاً مغایر باور شماست با خود فکر کنید اگر شما اعتقاد او را داشتید دوست داشتید با شما چطور رفتار می‌شد؟
ـ تمرین (۳)

به همه مواردی که باور دارید بیندیشید و ببینید آیا این امور مطلق هستند یا نسبی؟ آیا خط کشی وجود دارد که به طور قطع خوب و بد را مشخص کند؟ خط کشی که همه افراد بشر آن را بپذیرند؟ آیا منطق از دید انسان‌های مختلف متفاوت نیست؟
ـ تمرین (۴)

اختلاف نظرهای خود را با دیگران مرور کنید ببینید گاهی اصرار بر باور خود موجب نمی‌شود نتوانیم لذت‌های دیدگاه مقابل را بشناسیم و از آن لذت ببریم؟ اگر چنین مواردی را تجربه کرده‌اید بنویسید و در کلاس گفتگو کنید.
● گام هفتم : زیستن در حال و رهایی از تعلقات گذشته و آینده فکر کردن

به گذشته ای که از دست رفته یا نگرانی داشتن نسبت به آینده ای که هنوز نیامده باعث می‌شود انرژی‌های ما در زمان حال کاهش یابد و ما از لذت زیستن در لحظه بی بهره بمانیم.
تعلق به تحقق حتمی نتیجه منابع انرژی درونی ما را خاموش می‌کند.گاهی روزهای متمادی از زیبایی‌های اطراف خود لذت نبردهایم چرا که یا عقل جزئی سرگرم تجزیه و تحلیل وقایع گذشته است و یا در آرزوهای بی انتهای آینده غرق است.دقت کرده‌اید که گاه شاید برای چند روز نگاهی به آسمان نینداخته‌ایم و از زیبایی آن لذت نبردهایم برای اینکه فردی هفته پیش حرفی گفته که ناراحتمان کرده یا از آینده موهومی می‌ترسیم.از زیبایی رشد لحظه به لحظه فرزندانمان غافلیم چرا که مشغول گرفتن حقوق گذشته خود هستیم یا برای کسب حق‌های جدید در آینده نقشه می‌کشیم. با لذت بردن از حال می‌توانیم همواره پر انرژی باشیم و برای هر مشکل محتملی در آینده آمادگی روحی لازم را داشته باشیم.
ـ تمرین (۱)

دقیقاً در لحظه ای که فکر کردن به امری در گذشته یا داشتن دغدغه ای برای آینده شما را ناراحت می‌کند با خود این جمله را تکرار کنید الان چه کاری می‌توانم انجام دهم که خوشحال باشم مثلاً نگاهی به زیبایی‌های اطرافتان بیندازید یا حالت فیزیکی بدن خود را تغییر دهید و به فرمی در آورید که زمان خوشحالی احساس می‌کنید مثلاً نفس عمیق بکشید یا به ورزشی سبک بپردازید.
ـ تمرین (۲)

احساس ناراحتی خود را در لحظه ای که اتفاقی افتاده با مدتی پس از آن مقایسه کنید و با تمرین سعی کنید از قید زمان رهایی یابید. تلاش کنید در لحظه وقوع مسئله احساستان را همچون یک سال پس از وقوع آن سازید. با خود فکر کنید پس از یک سال چه شرایطی پیش می‌آید که به اندازه لحظه وقوع بحران ناراحت نیستم آن حالت را تمرین کنید.

تاریخ ارسال : دوشنبه 4 آبان 1394  ,  بازدید : بار ,   نویسنده : 
http://kamyabtheme.ir/weblog/file/img/m.jpg
ترنمگفته :
شادی را هدیه کن حتی به کسانی که آن را از تو گرفتند.

عشق بورز به آنهایی که دلت را شکستند.

دعا کن برای آنهایی که نفرینت کردند.

و بخند که خدا هنوز ان بالا با توست.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
منو سایت

Your Code Here